Gazprom wystąpił oficjalnie do Siemensa z prośbą o dostarczenie dokumentów pozwalających na demontaż silnika turbiny gazowej dla tłoczni Portowaja, startowej CS gazociągu podmorskiego Nord Stream.
Rosyjska firma poinformowała w oświadczeniu: „15 lipca Gazprom oficjalnie zwrócił się do Siemensa o dostarczenie dokumentów, które z zastrzeżeniem obecnych sankcji Kanady i Unii Europejskiej, pozwolą na eksport silnika z turbiną gazową dla tłoczni Portowaja, obiekt krytyczny dla gazociągu do Rosji.” Nord Stream” oraz wypełnienie przez Grupę Siemens jej zobowiązań w ramach naprawy i konserwacji silników turbinowych.
Gazprom liczy na bezwarunkowe wywiązanie się przez Grupę Siemens z jej zobowiązań w ramach serwisu silników turbogazowych, od których zależy niezawodna praca gazociągu Nord Stream oraz dostawy gazu ziemnego do europejskich odbiorców.
Obecnie Nord Stream działa z 40% przepustowością. Wynika to z faktu, że jedna z turbin rurociągu nie wróciła z kapitalnego remontu w zakładzie w Montrealu ze względu na sankcje kanadyjskie. Ponadto w Portovaya CS skończył się czas między remontami przed remontem i innymi silnikami.
Wcześniej informowano o decyzji władz kanadyjskich o zezwoleniu na eksport turbin do Portowaja CS ze swojego terytorium. W mediach pojawiły się również publikacje, że w przyszłości zakład w Kanadzie będzie kontynuował naprawę turbin z Portowaja.
Gazociąg Nord Stream rozpoczął eksploatację w 2011 roku. W 2021 r. autostradą przetransportowano 59,2 mld metrów sześciennych. m gazu ziemnego. Uczestnikami projektu są Gazprom, Wintershall Dea, Gasunie, E.ON i Engie.