Japoński jen spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od 24 lat, ponieważ rosnąca luka między polityką pieniężną Rezerwy Federalnej USA a Bankiem Japonii przyciąga pieniądze do USA. Para walutowa USD/JPY osiągnęła ostatnio poziom oporu 135,50, a para walutowa przekroczyła poziom 135,19 po raz pierwszy od 1998 roku. Biorąc pod uwagę niedawną zmienność, oczekuje się, że te ekstremalne ruchy będą kontynuowane, ponieważ jen testuje kluczowe progi, takie jak jako poziom 140, który mógłby doprowadzić do interwencji gubernatora Banku Japonii Haruhiko Kurody.
Implikowana zmienność japońskiego jena osiągnęła najwyższy poziom od wybuchu pandemii w warunkach niepewności co do globalnego wzrostu i agresywnej polityki banku centralnego w zakresie kontrolowania krzywej dochodowości. Rozpiętość między amerykańskimi i japońskimi dwuletnimi obligacjami rządowymi jest najszersza od 2007 r., co stwarza warunki, aby amerykańska waluta utrzymała trajektorię zwyżkową. Jeśli Fed podniesie w środę 75 punktów bazowych zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie wzmocni dolara.
Ceny producentów w USA wzrosły w maju o 10,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, podkreślając utrzymujące się zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki ze strony inflacji, która nie wykazuje oznak spowolnienia. Wczorajszy raport Departamentu Pracy USA wykazał, że Indeks Cen Producentów, który mierzy inflację zanim dotrze do konsumentów, wzrósł w zeszłym miesiącu w nieco wolniejszym tempie niż w kwietniu, kiedy to podskoczył o 10,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, z 11,5% rocznie . Zyski z marca.
W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły w maju o 0,8% w stosunku do kwietnia, więcej niż w poprzednim miesiącu, kiedy wzrosły o 0,4%. Ceny energii, na czele z gazem, wzrosły w maju tylko o 5% od kwietnia. Innym ważnym czynnikiem wzrostu cen w zeszłym miesiącu był gwałtowny wzrost kosztów transportu towarów o 2,9%, co oznacza, że problemy w łańcuchu dostaw nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane. Koszty żywności nie uległy zmianie.