Jak wspomniałem, od początku tego ważnego tygodnia dolar pozostanie najsilniejszy, dopóki nie minie reakcja na najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu, czyli decyzje dotyczące polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Straty EUR/USD rozszerzyły się w kierunku poziomu wsparcia 1,0396, który jest bliski przekroczenia najniższego poziomu w 2022 roku. W momencie pisania analizy oscyluje wokół 1,0420.
Euro nie skorzystało zbytnio na zapowiedzi, że odczyt nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w czerwcu do najwyższego od czterech miesięcy poziomu -28,0 z -34,3 w maju. Oczekiwano, że odczyt wzrośnie do -27,5. Wskaźnik bieżącej sytuacji poprawił się w maju o 8,9 pkt do minus 27,6 pkt. Oczekiwany wynik to -31.0. Komentując wyniki, prezes ZEW Achim Wambach powiedział, że eksperci rynku finansowego są mniej pesymistycznie nastawieni do gospodarki. Wambach dodał, że gospodarka wciąż jest narażona na wiele zagrożeń, takich jak skutki sankcji wobec Rosji, niejasna sytuacja epidemiologiczna w Chinach czy stopniowa zmiana kursu polityki pieniężnej.
Według reportera zaufanie gospodarcze w strefie euro poprawiło się w czerwcu. Wskaźnik zaufania gospodarczego wzrósł o 1,5 punktu do -28,0. Wskaźnik statusu wzrósł o 8,6 punktu do nowego poziomu minus 26,4 punktu. Ponadto ankieta pokazała, że oczekiwania inflacyjne w strefie euro ponownie spadły w czerwcu. Indeks wyniósł -32,4 pkt, czyli o 21,8 pkt mniej niż w maju.