USD/CAD odzyskał natychmiastową przeszkodę 1,3800 po odruchowej reakcji.
Nastrój rynkowy jest mieszany, co sprzyja nadchodzącej zmienności.
Ceny ropy spadają po obniżeniu przez MFW projekcji PKB na 2023 rok.
Para USD/CAD gwałtownie odreagowała po odruchowej reakcji do blisko 1,3783 na wczesnej sesji europejskiej. Celem tego aktywa jest zbicie dziennego maksimum na około 1,3830, ponieważ ogólny profil ryzyka jest wyjątkowo negatywny w oczekiwaniu na dane o inflacji w USA. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych odrobiły część strat po spadku do blisko 3,9%.
Potężny indeks dolara amerykańskiego (DXY) również wybrał oferty po spadku do blisko 113,00, jednak nie ma zaufania do odbicia. Warto byłoby obserwować, czy aktywo odbije swoje tygodniowe maksima na poziomie 113,60.
W tym tygodniu mega wydarzeniem będą dane o amerykańskim indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI), które zostaną opublikowane w czwartek. Według wstępnych szacunków inflacja zasadnicza spadnie do 8,1% ze względu na słabe ceny benzyny. Podczas gdy bazowy CPI, który nie uwzględnia cen ropy i żywności do obliczeń, zostanie opublikowany na poziomie 6,5%, wyższym niż poprzednio na poziomie 6,3%.
Ale wcześniej będzie uważnie obserwowany publikację protokołu Rezerwy Federalnej (Fed). Protokół przedstawi również poglądy wszystkich decydentów Fed na cele dotyczące stóp procentowych w celu zapewnienia stabilności cen.
Na froncie naftowym ceny ropy gwałtownie spadły do blisko 87,00 USD po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy globalnego wzrostu. Instytucja obniżyła swoją prognozę globalnego produktu krajowego brutto (PKB) na 2023 r. do 2,7%, czyli o 20 punktów bazowych (pb) poniżej oczekiwań z lipca, utrzymując prognozy na 2022 r. na niezmienionym poziomie 3,2%.
Warto zauważyć, że Kanada jest największym eksporterem ropy do USA, a niskie ceny ropy osłabią bilans fiskalny Kanady.